איך בוחרים תאורה לבית

דף הבית מאמרים איך בוחרים תאורה לבית

איך בוחרים תאורה לבית

אם בעבר נושא התאורה בבית היה שולי למדי, הרי שכיום המצב שונה לחלוטין. כחלק מהעלייה ברמת החיים והמודעות לעיצוב פנים ואורח חיים בריא, הובנה עוד חשיבות התאורה בבית ותרומתה פונקציונאלית והאסטטית לסביבת המגורים. כפועל יוצא מכך, בחירת התאורה הפכה לחלק בלתי נפרד מפעולות עיצוב הפנים, עם התייחסות למספר עקרונות מרכזיים ומתן מענה ספציפי לכל חדר ואזור בבית.

בבחירת תאורה יש מספר שיקולים שחשוב לקחת בחשבון: יש להתייחס למידות ולתנאי החלל, כדי שהמנורה לא תהיה מאסיבית או ארוכה מדי . בנוסף, לא נרצה שהתאורה תהיה עוצמתית מדי או חלשה מדי. לכן כדאי להחליט גם על פי גודל החלל הנתון איזו עוצמת אור תידרש להארת המרחב והאם תיבחר מנורה אחת מרכזית או יגיעו לעזרתה מספר מנורות תקרה תומכות שביחד יפיצו את כמות האור האופטימלית לחדר.

חשיבות התאורה בבית

חשיבותה של התאורה הביתית ניכרת מהפן הפרקטי והאסטטי. מבחינה פרקטית תאורה מספקת מענה חיוני להתנהלות בשעות ומקומות שיש בהם מעט אור. בנוסף, תכנון נכון של תאורה תורם לחיסכון בתצרוכת החשמל וגם מספק מרחב מואר שנעים ובריא לשהות בו.

מבחינה אסטטית, לגופי תאורה יש השפעה מרכזית על עיצוב חזותו של המרחב והאווירה שיש בו. ההשפעה נוצרת מצורת ומידות גוף התאורה עצמו ומהתאמתו לסגנון החדר, וכן מהאופן שבו גוף התאורה מפזר את האור בחלל. התאורה יכולה להדגיש ולהסוות פריטים שונים בחדר, ולאחד באמצעות האור את כל הפריטים בבית לכדי סביבת מגורים מאוזנת והרמונית.

בחירת גוף תאורה בהתאם לייעודו

בבחירת תאורה לבית יש מספר נקודות מרכזיות שחשוב לתת עליהן את הדעת, ולמעשה נכונות לכל מרחב וחדר. קודם כל יש להגדיר את ייעודו של גוף התאורה, בין אם תאורה כללית של כל החדר שלרוב תמוקם במרכז התקרה, או תאורה נקודתית המיועדת להאיר אזור מסוים במרחב כמו פינת אוכל, גרם מדרגות, ציור, פסל וכדומה. תאורה כזו יכולה להיות מותקנת על קיר או תקרה בזוויות שונות.

תאורת עבודה נדרשת לרוב להיות בהירה, ממוקדת או רחבה בהתאם לפעילות המבוצעת, ויכולה להיות ממוקמת על התקרה, קיר, כמנורה עומדת או נורת שולחן במטבח, לקריאה בסלון, ללימודים, ליד שולחן וכדומה. ולבסוף, התאורה גם נדרשת ליצירת אווירה במקום, למשל תאורה רכה וחמה שניתן להשיגה באמצעות דימר של תאורת תקרה מרכזית, כתאורת צד, גוף תאורה עומד ועוד.

 

בחירת מנורות תלויות לבית

כשמתאימים גופי תאורה למטבח חשוב לקחת בחשבון שהאור חייב להישפך על כל החלל בצורה אחידה בכדי לתת תחושת מרחב ולספק מספיק אור. לשם כך רצוי להיעזר בגופי תאורה צמודי תקרה. אולם מי שמבקש ליצור מוקד תאורה מרכזי באמצעות גופי תאורה תלויים למטבח יכול לשלב בין 2 ל- 3 מנורות תלויות, שמספקות יחד תאורה אחידה ומספקת לכל חלל המטבח.

הן מטבחים מודרניים והן מטבחים כפריים רבים כוללים אי, משטח עבודה או שולחן אוכל מרכזיים, שמעליהם ניתן לשלב גופי תאורה תלויים למטבח, אשר יהוו אלמנט עיצובי, ובמקביל יעניקו תאורה מושלמת למקום המפגש המרכזי בחלל המטבח.

תאורה שמתאימה לכל חדר בבית

לצד פרמטרים כלליים לבחירת גופי תאורה, לכל חדר בבית יש גם צרכים ייחודיים המאפיינים אותו, כפי שמתואר בקצרה בדוגמאות הבאות:

סלון – כחדר המרכזי בבית המשמש להתכנסות ואירוח, כדאי להשקיע בגופי תאורה ייחודיים עם עיצוב מוקפד שתורמים לאווירה המבוקשת במרחב ומפזרים את האור בכלל החדר ללא פינות אפלות. למשל נברשת מרשימה או תאורה צמודה או שקועה בתקרה. כמו כן בסלון יש צורך במספר גופי תאורה במיקומים שונים עבור פעולות מגוונות, כמו תאורת אווירה לאירוח, תאורה רכה ואינטימית למנוחה, אור מתאים לצפייה בטלוויזיה, קריאה וכדומה.

מטבח ופינת אוכל- בהיותו מרחב עבודה, במטבח יש צורך בתאורה פרקטית ובהירה המותאמת לפעילויות שמתקיימות באזורים שונים בחדר, כמו ליד כיור, משטח עבודה, ארונות, מדיח כלים ועוד. לשם כך יש צורך בתאורה מרכזית מפוזרת באופן אחיד, המושגת למשל על ידי מנורות צמודות או שקועות בתקרה, וזאת לצד תאורת צד במקומות חיוניים שיכולה להיות תאורת ספוטים הניתנים לכיוון והתאמה אישית, או תאורה חכמה מעל ארונות הנדלקת כשפותחים אותם. בנוסף, למרות שפינת אוכל מהווה לרוב חלק מהסלון, היא נדרשת בתאורה משלה המרוכזת מעל השולחן.

חדר שינה – תאורה כללית בחדר שינה נדרשת לספק אווירה נעימה, רכה ואינטימית שלא אחת עדיף לקבלה מגוף תאורה המחובר לדימר. זאת לצד פיזור גופי תאורה לצרכים פרקטיים שונים, כמו מנורת קריאה ליד המיטה, תאורה בהירה לפינת איפור, תאורה לארונות ומראה וכדומה. בתכנון תאורה לחדר שינה חשוב שייכללו גם מתגים לכל גופי התאורה בצמוד למיטה ובכניסה לחדר.

אמבטיה ושירותים- לחדר הרחצה והשירותים יש צורך בתאורה פרקטית ובהירה המפוזרת בנקודות שונות, בייחוד ליד המראה. כמו כן כדאי לשלב בחדר תאורת אווירה מרכזית או צדדית רכה ונעימה להתרגעות בעת רחצה. עבור חדר זה יש לשים לב לבחירת גופי תאורה עמידים למים.

חדר ילדים – בחדר ילדים יש לשים דגש על צרכים פרקטיים לצד היבטים בטיחותיים, עם תכנון גופי תאורה דינמיים שיכולים להתאים לצרכי הילד הגדל. החדר נדרש בתאורה מרכזית בהירה וחזקה למשחקים ופעילויות שונות של הילד, וזאת לצד תאורת שולחן או קיר בהירה וממוקדת לפינת לימודים, וגוף תאורה צמוד למיטה שניתן לעמעם אותו המתאים לקריאה לפני השינה וכמקור אור לילד שלא נרדם בחושך. חשוב לבחור בגופי תאורה עמידים וחזקים שלא נשברים או מתפרקים בקלות, ובנוסף יש להעדיף גופי תאורה עם עיצוב המתאים לעולמו של הילד ולסגנון חדרו.

בחירת צמודי תקרה לחללים קטנים וגדולים

בימנו, בעיצוב תאורה יש חשיבות רבה לממדים, למיקומים של הרהיטים ולמוקדים האסטרטגיים בחלל.

במהלך תכנון התאורה לבית, יש צורך לקחת בחשבון את החלל שבו תותקן תאורה צמודת תקרה. תאורה צמודת תקרה יכולה לשדרג באופן מעולה חללים קטנים יותר, בפרט בעלי תקרה נמוכה, וגם להחמיא לחללים גדולים בעלי תקרה גבוהה ליצירת מראה אלגנטי. גופים אלו אינם תופסים הרבה מקום ולכן יכולים לשדרג משמעותית את העיצוב של החלל.

מהם הפרמטרים המרכזיים המשפיעים על הבחירה ?
ראשית, ממדי החלל – גובה ורוחב. אם נבחר צמודי תקרה לחלל גדול או בעל תקרה מאד גבוהה, מה שיקרה הוא שגוף התאורה ייבלע בתוך החלל, לא ייראה היטב וזה ישפיע לרעה על הנראות. בנוסף, האור שיתקבל יתפזר וזה יפגע בנראות והחלל לא יואר כמו שצריך.
לכן בחלל קטן או בעל תקרה נמוכה, מוטב להתקין גופי תאורה צמודי תקרה. כך נשיג שני יתרונות, גופי התאורה לא יתפסו לכם מקום בחלל וגם יעשירו את העיצוב שלו ויהפכו אותו לדקורטיבי ומעוצב.

פרמטר שני, מיקום הגוף. יש לחשב היטב איפה למקם כל גוף תאורה. אם אתם רוצים גוף תאורה לכניסה לבית, אז העדיפות היא להתקין גוף צמוד תקרה. הוא יספק לכם כמות גדולה של אור. בחלל כמו סלון, כדאי להתקין גוף תאורה תלוי או נברשת תאורה, לצד כמה גופי תאורה משלימים בצדדים של הקירות, עם אופציה למנורת עמידה לצד הספה. בחדר השינה, כדאי להתקין גוף תאורה מרכזי צמוד תקרה ולהשלים את התאורה עם מנורות קיר או מנורות שולחן לצידי המיטה.

 

ישן יותר הכל על תאורת לד

לקבל ייעוץ תאורה, השאירו פרטים

    Copyright © 2022 www.uriely.co.il. All Rights Reserved. Created by Catom