דגשים בבחירה – תאורה למטבח

דף הבית מאמרים דגשים בבחירה – תאורה למטבח

חשיבות גופי התאורה למטבח

המטבח הביתי הוא אחד החללים שעברו מהפך ענק בשנים האחרונות. העלייה המתמדת ברמת החיים, החשיפה לנעשה בעולם, בין אם באמצעות נסיעות ובין באמצעות חשיפה לתחומי העיצוב השונים, ריבוי תוכניות הבישול בטלוויזיה, הפיכה של הבישול לאמצעי להפגנת רמת החיים, תרבות האירוח המשפחתי והחברי, וכמובן הקורונה שגרמה לנו להתכנס עוד יותר במרחב הביתי. כל אלו הם חלק מהגורמים המסבירים כיצד הפך המטבח למוקד הבית, למדורת השבט המשפחתית. אי לכך, הופכת התאורה למטבח למרכזית במיוחד.

דגשים בבחירה – תאורה למטבח

בין אם מדובר בתאורה טבעית או בתאורה מלאכותית, המטבח שלנו מושפע מבחירת התאורה שנעשה. הדבר נכון לסוג הדלתות שייבחרו למטבח, המרחקים, הגוון והחומרים והאווירה הכללית שתיווצר – תאורה טובה מוסיפה למראה העיצובי של המטבח ומעניקה לו עומק ונוכחות. בנוסף, התאורה יכולה לסייע לפונקציונליות השימוש בחלל זה ובעזרתה אף נוכל לשחק עם תחושת הגודל שלו – בין אם נרצה להעניק תחושה של חלל גדול או קטן, עמום או בוהק.
חשוב לשים דגש על שלושה סוגי תאורה שונים: תאורה מעוצבת-דקורטיבית, תאורה פונקציונלית ותאורה כללית. מטרתה של תאורה מעוצבת לשים דגש בתכונות המיוחדות שנרצה לשים עליהן את הפוקוס. פה ניתן להשתמש בנורות לד שקועות, שמצד אחד מספקות תאורה רכה ומצד שני יוצרות טשטוש ומעניקות מראה מעוצב ויפה לחלל המטבח. מעבר לכך, אפשר גם להוסיף, גוף תלוי ואלגנטי במרכז החלל, ונוריות לד המעניקות אור חזק וחסכוני לחלל.

התאורה הפונקציונלית תתמקד בחלקים בהם יש צורך להאיר במיוחד לאור השימוש בהם, כמו לדוגמא האי ומשטחי העבודה. לשם כך ניתן לשלב פרופילים מסוגים שונים אשר ישמשו למיקוד האור לכיוון הרצוי באמצעים שונים, דוגמת ספוטים.
לבסוף, התאורה הכללית היא תאורה שאינה ממוקדת על אזור כזה או אחר ומטרתה להאיר את כל סביבת המטבח. לתאורה זו ניתן להשקיע גופים בתקרה לקבלת ‘פסי תאורה ‘ או לחילופין להנמיך – בהתאם לגובה התקרה ולמבנה.

תאורה לארונות המטבח

ישנן דרכים שונות להאיר את ארונות המטבח, מרכיב חשוב בתאורה של חלל זה:

גוף תאורה המותקן בפינה בין הקלפה או הארון העליון לבין הקיר לרוב יענה על הצורך באור שישטוף את משטח העבודה על מנת שנראה טוב יותר מה אנו עושים. אם עד היום היה גוף תאורה אחד מרכזי במטבח, וגופנו בעצם הסתיר את האור הנובע ממנו כאשר עמדנו ליד משטח העבודה או הכיור, כיום רבים מתקינים גוף תאורה שזורק אור על המשטח ישירות, ללא תלות בתאורה הכללית של המטבח.

תאורה שקועה בקלפה או ארון עליון מהווה רעיון נוסף ויעיל. תפקידו של גוף תאורה זה, הוא גם להאיר את משטח העבודה, בדומה לגוף התאורה הפינתי. אבל, כיוון שמדובר בגוף שקוע בתחתית הארון עצמו, התאורה תגיע במאונך. את ההכנה לגוף התאורה על הנגר לבצע מבעוד מועד – הוא יוצר מעין מגרעת בתחתית הארון כך שגוף התאורה ייכנס בדיוק.

תאורה מתחת לארונות מטבח תחתונים. תאורה זו משמשת כתאורת אווירה או כתאורה לילית עדינה. אמנם אין לה ממש פונקציה בתפעול המטבח, אך בהחלט נחמד שהיא קיימת.

ולבסוף, תאורה בתוך ארון או מגירה במטבח היא תוספת מצוינת. אמנם המטבחים החדשים כוללים בעיקר מגירות כך שכל התכולה יכולה לצאת החוצה, אבל עדיין ניתן להוסיף תאורה בתוך הארונות שתסייע לראות טוב יותר.

תאורת לד למטבח

תאורת לד תשדרג את המטבח באופן משמעותי. כחדר שסביבו מתנקזות פעילות רבה (לעתים הוא החלל המרכזי של הבית) כמו הכנת האוכל, אכילה, ההתכנסות המשפחתית היומיומית וגם אזור הכנת מטלות שונות יש משמעות רבה לבחירת התאורה שנעשה. לכן מומלץ להשקיע בתאורה טובה, חסכונית, אסתטית ועוצמתית שתתאים לעיצוב הכללי, וכן תהיה חסכונית וחזקה מספיק כדי לתרום להתנהלות יעילה ובטוחה – כזו היא תאורת לד.
לנורות לדים המוצבת במטבח מספר יתרונות בולטים: האחד, הן חסכניות במיוחד חשמל. מי שמבלה במטבח זמן רב משתמש הרבה בתאורה ולכן בסופו של דבר מדובר בחיסכון משמעותי. שתיים, אורח החיים הארוך שלהן. שלוש: תאורת לד למטבח מסייעת להשגת המטרה הכי חשובה – הארת המטבח על כל חלקיו. משטח הפעילות של ההכנה צריך להיות מואר היטב משום שמבצעים בו פעולות הכוללות שימוש באמצעים הדורשים תשומת לב מרובה: סכינים חדות, תבניות לוהטות, מים רותחים ועוד. תאורת לד מעל משטח העבודה תאפשר לראות בבירור מה נעשה ולהיות ממוקדים.

ניתן לחלק את תאורת הלד במטבח באופן הבא:
* גופים תלויים – כלומר משתלשלים מהתקרה, הכוונה היא בעיקר לגופי תאורה קטנים ונאים היוצרים נראות דקורטיבית.
* גופים הצמודים לתקרה. אלו הם גופי תאורה קלים יחסית, בשלל עיצובים וצורות.
* גופים שקועים – מתאימים למי שמעוניין להשיג מראה מינימליסטי שניתן לקבל מגופי תאורה שקועי תקרה ובכל זאת ליהנות מתאורה פרקטית.

טיפים לבחירת תאורה לפינת אוכל

ממש כמו הסלון, גם פינת האוכל נמצאת במיקום מרכזי בבית שלנו ועל כן יש לתת את הדגשים הנכונים והמתאימים כאשר בוחרים תאורה למיקום זה. אגב, גם כאן בדומה לבחירת תאורה לחללים אחרים בבית, יש להתחשב בריהוט המרכזי שהוא כמובן שולחן האוכל.

אז מה הכי מומלץ? אם יש לכם פינת אוכל גדולה, ניתן לשלב בה גוף תאורה גדול ודקורטיבי. לעומת זאת, אם יש לכם פינת אוכל קטנה, העדיפות היא לבחור גוף תאורה שיהיה לא מגושם וכמו כן סטנדרטי וכזה שיתאים לגודל של החלל.

כדאי מאד להתחשב גם בגובה התקרה הממסגרת את החלל. אם יש תקרה גבוהה בפינת האוכל, העדיפות היא להתקין מנורות תליה. ואילו אם ישנה תקרה נמוכה, העדיפות היא להתקין גופי תאורה מסוג שקועי תקרה. מומלץ לבחור מנורות בעלות גוון אור חם כך שתשרור בפינת האוכל מתחושה ביתית. את גופי התאורה כדאי להתקין מעל פינת האוכל, על מנת שהאור יהיה ממוקד לשולחן פינת האוכל ולא יתפזר לצדדים.

 

לקבל ייעוץ תאורה, השאירו פרטים

    Copyright © 2022 www.uriely.co.il. All Rights Reserved. Created by Catom